Dzień Bezpiecznego Internetu – 6 luty 2024

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W naszej szkole DBI odbywał się od 6 do 29 lutego 2024r. W tym czasie na lekcjach informatyki przeprowadziliśmy różnorodne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. W akcję włączyli się wychowawcy klas 1 – 8 naszej szkoły, przeprowadzając lekcje wychowawcze na tematy związane z właściwym funkcjonowaniem w sieci. Niektóre klasy uczestniczyły w lekcjach DBI organizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, a prowadzonych przez specjalistów NASK–PIB:

-        Z Internetem świat jest bliski.

-        Digital Wellbeing – równowaga między online a offline.

-         „Sieciaki – poznaj bezpieczny internet”.

-        Sok pomarańczowy i dezinformacja․ Co mają wspólnego?

-        Cyberprzemoc․ Co mogę zrobić i jak reagować?

Na cyberprzemoc narażone są nawet małe dzieci, konieczne są więc działania informacyjno-prewencyjne. Naszym zadaniem jest kształtowanie umiejętności respektowania ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu, multimediów. W ramach przedsięwzięcia uczniowie wzięli udział w konkursie  plastycznym ilustrującym bezpieczeństwo i/lub zagrożenia w sieci w trzech kategoriach wiekowych.

Oto nasi zwycięzcy:

·         uczniowie klas 1-3

I miejsce - Ewa Stankiewicz kl. 1a

II miejsce - Julia Piekutowska kl. 3

III miejsce - Mikołaj Markowski kl. 1b

·         uczniowie klas 4-5

I miejsce - Zuzanna Siekańska kl. 5b

II miejsce - Natalia Drewnowska kl. 4

III miejsce - Lena Święcka kl. 5b

III miejsce - Klaudia Wyszyńska kl. 5b

·         uczniowie klas 6-7

I miejsce - Daniel Średnicki kl. 6a