KONCERT PASYJNY Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu

KONCERT PASYJNY  Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu

Na program KONCERTU PASYJNEGO składa się medytacja księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora. Udział w wydarzeniu biorą - uznany aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik oraz Baltic Neopolis Ensemble (muzycy - liderzy Baltic Neopolis Orchestra).

Dopełnienie całości stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.

KONCERT PASYJNY będzie prezentowany w okresie Wielkiego Postu w 7 katedrach i świątyniach w Polsce, w ramach projektu 14 KATEDR. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

SIEDEM  OSTATNICH  SŁÓW  CHRYSTUSA  NA KRZYŻU - Jerzy Zelnik o Projekcie:

"Siedem słów? - Czy raczej ostatnie siedem nauczań  cierpiącego człowieka – Boga. Liturgia umierania. Jego testament duchowy.

Józef Haydn postanowił muzyką opisać Chrystusowe konanie. My, fragmentami filmu Gibsona „Pasja”, chcemy przybliżyć obraz tej męki. Rozważania księdza Grzegorza Strzelczyka, spisane w Lugano w roku 1996, w przejmujący sposób trafiają do serca każdego, kto czuje się w jakiś sposób współwinny tej męki krzyżowej naszego Zbawiciela."

WYKONANIE

Jerzy Zelnik – aktor, reżyser W 1968 roku ukończył PWST w Warszawie, na wydziale aktorskim. Miał już za sobą debiut w filmie Kawalerowicza „Faraon”. W latach1968-2005  współpracował jako aktor z wieloma polskimi scenami, m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie czy Teatrem Studio w Warszawie. Z bardziej znaczących ról wymienić warto: Mindowe w dramacie Słowackiego, Banco w sztuce Ionesco, Niechludow w „Zmartwychwstaniu” Tołstoja, conradowski Razumow, Jazon w „Medei” Eurypidesa, Książę Bołkoński w „Wojnie i pokoju”, Klaudiusz w „Hamlecie”, Trigorin w „Czajce” Czechowa.  Wystąpił też w roli Makbeta w spektaklu wyreżyserowanym przez siebie w teatrze białostockim w 2002 roku. Będąc dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008 wyreżyserował „Rozbity dzban” Kleista i „Wszystko z miłości” Ayckbourna oraz zagrał ostatnią główną rolę, Don Juana.
Jerzy Zelnik jest również popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym. W serialach i Teatrze Telewizji był często obecny grając m.in.: Dr. Murka w serialu o tym tytule, Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona”, Hrabiego w spektaklu „Nieboska komedia” Krasińskiego czy Heroda w „Pastorałce” Schillera. W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt filmów fabularnych: Jan „Kapucyn” w „Skorpionie, Pannie i Łuczniku”, Łukasz Niepołomski w „Dziejach grzechu”, Zygmunt August w „Epitafium dla Radziwiłłówny”,Hrabia Moritz w filmie „Cheat” - to tylko niektóre z wielu mniejszych lub większych ról. W 1997 roku nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2006 roku otrzymał od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, odebrał w 2017 roku Złoty Medal „ Gloria Artis”

Baltic Neopolis Ensemble

To zespół muzyków- liderów Baltic Neopolis Orchestra (laureat Fryderyka 2015 w kategorii album roku Muzyka Kameralna). Baltic Neopolis Orchestra jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala  zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Zespół nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach.

Orkiestra Baltic Neopolis założona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Miasta Szczecin. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.

Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z: Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem oraz Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Opera House w Londynie).

Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016) oraz Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015). Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne,  Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania)  i  Azji (Chiny).W 2016 roku jako  pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji. Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carle Loewe.