KWIETNIOWE DNI PAMIĘCI

KWIETNIOWE  DNI  PAMIĘCI

Świadomość narodowa i służba Ojczyźnie to nasz obowiązek. Wiemy z historii, że całe pokolenia naszych przodków walczyły o wolną, suwerenną Polskę. Co możemy im teraz ofiarować za ich poświęcenie, los tułaczy, utratę zdrowia i życia? Oddajmy im hołd i pozostawmy w naszych sercach i umysłach pamięć o nich.

Corocznie w kwietniu Szkoła Podstawowa im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach organizowała Dni Pamięci o Sybirakach, Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Odbywały się uroczystości środowiskowe, apele poległych, spotkania z Sybirakami i kombatantami. W bieżącym roku, ze względu na stan epidemiczny, przeprowadziliśmy je w innej formie.

W dniach 7 – 9 kwietnia 2021 r. uczniowie klas V –VIII uczestniczyli w zdalnych lekcjach historii poświęconych: 81. rocznicy kwietniowej deportacji na Sybir, 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, 11. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, 11. rocznicy posadzenia Dębów Pamięci w Nowych Piekutach, a z uczniami klas I –IV przeprowadzono rozmowy wychowawcze o patriotyzmie i narodowej pamięci w kontekście kwietniowych obchodów rocznic: zsyłek na Sybir, Mordu Katyńskiego, katastrofy pod Smoleńskiem. Na stronie internetowej szkoły można zapoznać się z prezentacją multimedialną o Polskiej Golgocie Wschodu.

13 kwietnia 2021 r. w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przedstawiciele gminnych władz samorządowych na czele z Panem Wójtem Markiem Kaczyńskim oraz delegacja szkolna na czele z Panią Dyrektor Danutą Wyszyńską po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i modlitwie w intencji poległych i zmarłych na „nieludzkiej ziemi” złożyli kwiaty i zapalili znicze w  Miejscach Pamięci w Nowych Piekutach: pod Dębami Pamięci, pod Tablicą ku czci Sybiraków, pod Pomnikiem Żołnierzy AK i majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan Marek Kaczyński.

Agnieszka Zdrodowska i Jan Pogorzelski