PRZEMARSZ SZLAKIEM ZNAKÓW PAMIĘCI POLSKIEJ GOLGOTY WSCHODU W NOWYCH PIEKUTACH

14 września, jak co roku przed rocznicą napaści ZSRS na II Rzeczpospolitą, uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach wraz z proboszczem parafii Piekuty ks. kanonikiem Tadeuszem Sołtysikiem i opiekunem Klubu Wnuka Sybiraka Janem Pogorzelskim uczestniczyli w Przemarszu Szlakiem Znaków Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Nowych Piekutach.

Najpierw uczestnicy obejrzeli szkolną ekspozycję poświęconą zesłaniom na Sybir i wysłuchali pogadanki opiekuna Klubu Wnuka Sybiraka Jana Pogorzelskiego o deportacjach Polaków, w tym mieszkańców naszej gminy, w głąb ZSRS. Następnie udali się pod Tablicę ku Czci Sybiraków oraz Dęby Pamięci poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej na placu przykościelnym. Kolejnym punktem było przejście na cmentarz parafialny w Nowych Piekutach. Chwilami zadumy przy grobach Sybiraków podkreślono pamięć o gehennie naszych przodków, którym Sowieci zgotowali tułaczy los, cierpienia, głód, ból rozłąki z Ojczyzną. Dzięki udziałowi w przemarszu uczniowie pogłębili wiedzę o zsyłkach na Sybir, oddali hołd Sybirakom, uczcili 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Opiekun Klubu Wnuka Sybiraka – Jan Pogorzelski