Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego- 21 lutego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30 Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce w 2005 roku.

Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. Jego celem jest też  podkreślenie różnorodności językowej świata i promocja wielojęzyczności, a co za tym idzie – wyróżnienie roli nauki języków obcych w edukacji. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość. Język to symbol dziedzictwa kulturowego, to nasze wspólne dobro.

Obchody Dnia Języka Ojczystego w naszej bibliotece:

Uczniowie podjęli wyzwanie pt. „Łamańce językowe”  odczytując  przygotowane przez panią z biblioteki krótkie rymowanki.  Na lekcjach bibliotecznych dla klasy IVa i Vb  prezentowano ciekawostki związane z naszym językiem uczniowie rozwijali słownictwo, ćwiczyli poprawność ortograficzną, brali udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową. Dodatkowo w bibliotece została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów innych klas. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń bibliotecznych.