PAMIĘĆ ZAPISANA ŁZĄ

PAMIĘĆ  ZAPISANA ŁZĄ

7 kwietnia 2019 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci o Sybirakach, Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział: Sybiracy i członkowie ich  rodzin z pocztem sztandarowym Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem, władze samorządowe gminy Nowe Piekuty, społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach z pocztem sztandarowym, członkowie Klubu Wnuka Sybiraka, mieszkańcy naszej małej ojczyzny. Po przemarszu z placu przyszkolnego do kościoła parafialnego p.w. św. Kazimierza w Nowych Piekutach i wysłuchaniu „Marszu Sybiraków” rozpoczęła się Msza św. w intencji zmarłych i żyjących zesłańców na Sybir koncelebrowana przez ks. kanonika Tadeusza Sołtysika i ks. prałata Ireneusza Borawskiego. Po nabożeństwie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach Danuta Wyszyńska podziękowała zebranym za przybycie i potwierdziła, że szkolna społeczność stale utrwala pamięć o Polskiej Golgocie Wschodu. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Tablicą ku czci Sybiraków. Uczniowie oddali hołd wywiezionym, zamordowanym i poległym poprzez recytacje, położenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu upamiętniającym Sybiraków, pod Dębami Pamięci oraz pomnikiem „Huzara” i żołnierzy AK. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński. Sybirak Mieczysław Łupiński wręczył nagrody zwycięzcom X Szkolnego Konkursu na Wypracowanie Historyczne o Tematyce Sybirackiej – laureatom: Damianowi Ciborowskiemu z kl. VIII (1. miejsce), Gabrieli Krasowskiej z kl. VIII (2. miejsce), Ewelinie Kozłowskiej z kl. IIIB gim. (3. miejsce) oraz wyróżnionym – Julii Gołębiewskiej z kl. IIIA gim., Arkadiuszowi Markowskiemu z kl. IIIA gim, Weronice Roszkowskiej z kl. IIIB gim. Po odśpiewaniu pieśni „Boże, coś Polskę”  i odprowadzeniu pocztów sztandarowych uczestnicy uroczystości udali się na spotkanie w szkolnej świetlicy.

Anna Buczkowska, Jan Pogorzelski