PAMIĘTAMY!

Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru to doroczna uroczystość religijno – patriotyczna, która  przypomina historię wywózek w głąb ZSRS  i upamiętnia tych, którzy z zesłania nie wrócili. W marszach ulicami Białegostoku biorą udział Sybiracy z Polski i innych państw, ich rodziny, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, młodzież szkolna, delegacje różnych instytucji i zakładów pracy. Nasza szkoła uczestniczyła w tej imprezie od samego początku. W tym roku uroczystość miała się odbyć po raz dwudziesty. Jednak z racji zagrożenia epidemiologicznego  i ze względu na bezpieczeństwo seniorów zdecydowano o odwołaniu marszu.

Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka działającego w Szkole Podstawowej w Nowych Piekutach postanowili nie rezygnować z tradycji upamiętnienia Sybiraków tuż przed kolejną rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i 15 września 2020 r. zorganizowali symboliczny Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru na cmentarz parafialny w Piekutach.

Uczniowie naszej szkoły – wnukowie i prawnukowie Sybiraków – wraz z opiekunem panem Janem Pogorzelskim rozpoczęli przemarsz modlitwą w intencji zmarłych zesłańców. Następnie zapalili znicze na grobach rodzin: Majewskich, Pierzchałów, Brzózków, Krassowskich, Niemyjskich, Puchalskich, Borowskich, Wyszyńskich i wysłuchali opowieści o pogrzebanych tu Sybirakach uczestniczących w nieodległej przeszłości w uroczystościach i spotkaniach organizowanych przez naszą szkolną społeczność. Na kilku grobach umieszczone były tablice z informacjami o zesłańcach, którzy zmarli podczas pobytu na Syberii i ich kości spoczywają daleko od ojczystych stron.

Z cmentarza uczestnicy Marszu Pamięci udali się pod Tablicę ku Czci Sybiraków oraz Dęby Pamięci na placu przykościelnym i tu jeszcze raz uczcili chwilą ciszy zmarłych Sybiraków.