POGRZEB SYBIRAKA Ś. P. HENRYKA NIEMYJSKIEGO

POGRZEB  SYBIRAKA Ś. P. HENRYKA  NIEMYJSKIEGO

25 kwietnia 2020 r. delegacja Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach uczestniczyła w pogrzebie Sybiraka, mieszkańca wsi Kostry Noski, ś. p. Henryka Niemyjskiego.

Był deportowany na Sybir w okolice Omska w czerwcu 1941 r. jako sześcioletnie dziecko. Wraz z nim pięć lat na zesłaniu przebywali: matka, babcia, dziadek, dwaj stryjowie, ciotka i młodszy brat Mietek (w momencie zsyłki miał zaledwie 2 miesiące).

Ś. p. Henryk Niemyjski w 2015 r. uczestniczył w realizacji projektu edukacyjnego gimnazjalistów „Sybiracy – świadkowie historii”. Przekazane przez niego niektóre pamiątki z zesłania można obejrzeć w gablocie będącej częścią ekspozycji ku czci Sybiraków w naszej szkole.

Panie Henryku – spoczywaj w pokoju!

Opiekun Klubu Wnuka Sybiraka Jan Pogorzelski