POGRZEB SYBIRAKA – Ś. P. WŁODZIMIERZA KOSTRY

POGRZEB SYBIRAKA –  Ś. P. WŁODZIMIERZA  KOSTRY

Delegacja nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowych Piekutach na czele z Panią Dyrektor Marzeną Olędzką oraz członkowie Klubu Wnuka Sybiraka wraz z opiekunem Janem Pogorzelskim uczestniczyli w pogrzebie Sybiraka ś. p. Włodzimierza Kostry – wieloletniego Wiceprezesa Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem. Uroczystości żałobne odbyły się 19 marca 2024 r. Msza Święta została odprawiona w kościele p.w. św. Kazimierza w Nowych Piekutach. Potem trumnę z ciałem zmarłego przeniesiono na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym.

Pan Włodzimierz Kostro był deportowany na Sybir jako jedenastoletni chłopak w czerwcu 1941 r. wraz z rodzicami – Marianną i Józefem, stryjem Janem oraz siostrami – Zofią i Anielą. Miejscem zsyłki okazała się wieś Niżna Tawda położona za Uralem. Powrót do ojczyzny nastąpił w 1946 r., ale Kostrowie musieli na nowo ułożyć swoje życie, ponieważ rodzinna wieś Krasowo – Częstki została spalona przez okupanta hitlerowskiego, a wśród ofiar niemieckiego mordu na jej mieszkańcach byli członkowie rodziny, którym udało się uniknąć deportacji przeprowadzonej przez Sowietów.

Pan Kostro przez całe życie nosił w sercu pamięć o strasznych latach pobytu na zesłaniu. Chętnie opowiadał młodzieży o swoich przeżyciach na nieludzkiej ziemi. Wielokrotnie uczestniczył w przygotowywanych przez naszą szkołę kwietniowych Dniach Sybiraka i innych sybirackich uroczystościach. Doceniał wkład naszej szkolnej społeczności w przekazywanie prawdy o Polskiej Golgocie Wschodu.

Panie Włodzimierzu – spoczywaj w pokoju!