PROJEKT EKOLOGICZNY

W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi, w dniach 20 - 27 kwietnia 2022 r., w naszej szkole realizowany był projekt ekologiczny pn. „Tydzień ekologiczny”, przeznaczony dla klas 1-3. Celem projektu było przede wszystkim promowanie edukacji na rzecz ekorozwoju oraz działań pro-ekologicznych, a także propagowanie wiedzy ekologicznej, oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

W ramach projektu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Rudka. Pani leśnik przedstawiła uczniom prezentację połączoną z pogadanką na temat życia niektórych zwierząt leśnych oraz roślin objętych ochroną. Wspólnie przypomnieliśmy sobie jakie są formy ochrony przyrody.

W ramach projektu zadaniem uczniów było wykonanie gazetek klasowych o tematyce ekologicznej oraz stroju z materiałów odpadowych, czyli nadających się do recyklingu. Następnie uczniowie wzięli udział w pokazie mody ekologicznej, prezentując oryginalne i pomysłowe stroje wykonane z różnorodnych materiałów. Uczniowie musieli również wykazać się wiedzą ekologiczną odpowiadając na pytania podczas „Ekotestu”.

Dbając o czystość naszego otoczenia – uczniowie z dużym zaangażowaniem sprzątali teren wokół szkoły i okolicy. Niestety śmieci co roku przybywa, ludzie nadal wyrzucają je byle gdzie, nie zastanawiając się jak wielkie szkody wyrządzają środowisku oraz organizmom w nim żyjącym.

Ważnym przedsięwzięciem projektu było zorganizowanie akcji charytatywnej „KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI”. Dzięki pomocy rodziców, którzy razem z uczniami zaangażowali się w przygotowanie zdrowych przekąsek, udało nam się zebrać kwotę 540 zł. Całą sumę przeznaczono na zakup niezbędnych artykułów wszystkim potrzebującym, którzy walczą o wolność Ukrainy.

Na zakończenie tygodnia ekologicznego uczniowie z klasy 3a zaprosili koleżanki i kolegów z klas 1-3, nauczycieli oraz dyrekcję na część artystyczną o tematyce ekologicznej. Nasi aktorzy prezentowali wiersze, piosenki, a także przedstawienie pt. „Eko – Kapturek”.

Wierzymy, że dzięki podjętym przez nas działaniom, uczniowie jeszcze bardziej zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z lekkomyślności i nieprawidłowych zachowań ludzi względem środowiska. Każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać, niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat, jak i gdzie żyjemy.

Ewa Markowska

Justyna Jankowska