SPOTKANIE Z POLICJĄ

Tematem dzisiejszego spotkania zorganizowanego dla uczniów klas IV – VI była cyberprzemoc i zagrożenia w Internecie. Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem prowadzące spotkanie przestrzegały uczniów przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem podejrzanych znajomości w sieci. Przedstawicielki z wysokomazowieckiej komendy tłumaczyły, że popełnianie przestępstwa w Internecie jest tak samo karalne jak w realnym świecie. Uczniowie wiedzą, że należy być ostrożnym w kontaktach w sieci. Mundurowe podawały liczne przykłady - obrazujące uczniom, w jaki sposób można popełnić przestępstwo w Internecie oraz jak cyberprzestępca może wykorzystać zdobyte w sieci informacje, również do tego żeby szantażować dziecko w znanym tylko sobie celu.

Spotkanie miało również uzmysłowić dzieciom, że przezorność i ograniczone zaufanie, to cechy które powinien mieć w sobie każdy młody internauta "surfujący" w sieci. Na koniec była również mowa na temat uzależnienia od Internetu.

Natomiast uczniowie klas VII - VIII  mieli okazję wziąć udział w pogadance na temat odpowiedzialności karnej za popełnione czyny osób nieletnich.

Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Pani policjantka przypomniała młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Omówiła również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawiła rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym .Uświadomiła zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

Justyna Jankowska