SYBIR – ZIEMIA CIERPIEŃ

12 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu pod hasłem „Sybir – ziemia cierpień”. Organizatorem przedsięwzięcia i autorem zadań konkursowych był opiekun Klubu Wnuka Sybiraka w Nowych Piekutach – Jan Pogorzelski. Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Marek Kaczyński – Wójt Gminy Nowe Piekuty. Do rywalizacji przystąpiły drużyny reprezentujące kl. VIII i kl. VII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej, kl. VIII i kl. VII Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach. Dzięki udziałowi we współzawodnictwie uczniowie (uczestnicy i publiczność) mieli możliwość poszerzenia wiedzy o losach Polaków zsyłanych na Sybir, ze szczególnym uwzględnieniem Sybiraków z gminy Nowe Piekuty. Zrealizowano też inne cele, jak: kultywowanie pamięci o polskich zesłańcach, uwrażliwienie na zło i krzywdy wyrządzone deportowanym, wzmacnianie więzi młodzieży z małą ojczyzną.

Konkurs rozpoczęło wystąpienie opiekuna Klubu Wnuka Sybiraka – Jana Pogorzelskiego i wysłuchanie „Marszu Sybiraków”. Następnie Pani Marzena Olędzka – Dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Nowych Piekutach powitała uczestników i gości: Pana Marka Kaczyńskiego – Wójta Gminy Nowe Piekuty, Panią Katarzynę Mantur – Dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Jabłoni Kościelnej, nauczycieli i uczniów ze szkół w Jabłoni Kościelnej i Nowych Piekutach oraz Komisję Konkursową: Panią Monikę Rogalewską – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowych Piekutach w roli przewodniczącej, Panią Dorotę Niemyjską – Wicedyrektor ZSP w Nowych Piekutach jako członka komisji, Panią Anetę Laskowską – nauczyciela ZSP w Jabłoni Kościelnej jako członka komisji. Głos zabrał również Pan Marek Kaczyński, gratulując pomysłu na krzewienie wiedzy o Polskiej Golgocie Wschodu i życząc uczestnikom zdobycia jak największej liczby punktów podczas współzawodnictwa.

W trakcie konkursu rywalizujące drużyny rozwiązywały różnorodne zadania dotyczące deportacji Polaków na Sybir, czasu i miejsc zesłań, tragicznych przeżyć Sybiraków, konieczności upamiętnienia ich gehenny, okrucieństwa Sowietów. Po podsumowaniu zdobytych punktów Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki:

I miejsce – reprezentacja kl. VIII SP w Nowych Piekutach w składzie: Emilia Dworakowska, Aleksandra Kunicka, Maja Szydłowska,

II miejsce – reprezentacja kl. VII SP w Jabłoni Kościelnej w składzie: Kinga Bagińska, Anna Brzozowska, Aleksandra Jaźwińska,

III miejsce –  reprezentacja kl. VII SP w Nowych Piekutach w składzie: Łukasz Dąbrowski, Jakub Jabłoński, Paweł Osmólski,

IV miejsce – reprezentacja kl. VIII SP w Jabłoni Kościelnej w składzie: Mateusz Chim, Rafał Dąbrowski, Szymon Gaczkowski.

Po spotkaniu integracyjnym uczniów z obu szkół odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród. Honorowy patron konkursu Pan Marek Kaczyński oraz Panie Dyrektor – Katarzyna Mantur i Marzena Olędzka gratulowali uczestnikom konkursu zaangażowania i wysokiego poziomu wiedzy, a organizatorowi profesjonalnego przygotowania przedsięwzięcia.

Jan  Pogorzelski