Warsztaty genealogiczno-historyczne.

Genealogia to źródło naszej tożsamości. Poznawanie swoich przodków buduje poczucie przynależności do swojej rodziny oraz narodu. Uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach  ph. „ SKĄD NASZ RÓD”  zapoznali się z historią rodzinną oraz narodową z perspektywy źródeł m. in. metryk rodzinnych w kontekście nazwiska i dziejów własnej rodziny. Warsztaty prowadziła Pani dr Małgorzata Frąckiewicz przedstawicielka  Łomżyńskiego Towarzystwa im. Wagów w Łomży. Warsztaty miały na celu zapoznanie dzieci z lokalną historią poprzez historię nazwisk mieszkańców. Pani Frąckiewicz pomogła uczniom odnaleźć i określić własną tożsamość poprzez analizowanie nazwisk. Uczniowie mogli również zidentyfikować swoich przodków oraz dowiedzieć się skąd pochodził oraz mieszkał dany ród i rodzina.
Warsztaty genealogiczne odbyły się dnia 21 września 2022 r. w ramach projektu pt.: „Słownik nazwisk mieszkańców parafii Wysokie Mazowieckie ( XVIII-XIX wieku).
Przygotowano również dzieci do konkursu genealogicznego ph.”Prywatne genealogie mieszkańców parafii Nowe Piekuty”- „Skąd Nasz Ród”.  Konkurs będzie polegał na wykonaniu drzewa genealogicznego, albumu rodzinnego, opowiadania, prezentacji multimedialnej, filmu, wiersza. Wszystkie prace złożone w konkursie zostaną ocenione i będą stanowić wystawę w muzeum. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Koordynator: A. Piekutowska