„Pamięć nie dała się zgładzić...”

Zbliża się okres wakacyjnego wypoczynku i podróżowania po ciekawych zakątkach naszego województwa, Polski a nawet Europy. Jednak beztroskie letnie chwile można i trzeba przeplatać sprawami poważniejszymi i wymagającymi refleksji. Najbliższe 3 miesiące obfitują w rocznice i święta o charakterze patriotycznym. Warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie miejsc zroszonych krwią Polaków, na poczytanie o bohaterskich czynach czy tragicznych losach naszych rodaków, na udział w obchodach świąt i rocznic ważnych wydarzeń dla narodu polskiego i lokalnych społeczności. Pamiętajmy:

*4 czerwca 2019 r. – 30. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborach parlamentarnych w Polsce (symboliczny początek III Rzeczypospolitej);

*14 czerwca 2019 r. – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady;

*16 czerwca 2019 r. – uroczystość nadania pośmiertnie stopnia majora kapitanowi Kazimierzowi Kamieńskiemu „Huzarowi”;

*20 czerwca 2019 r. – 78. rocznica masowej wywózki polskich rodzin z gminy Piekuty na Sybir przez Sowietów;

*11 lipca 2019 r. – Dzień Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej;

*12 lipca 2019 r. – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej;

*17 lipca 2019 r. – 76. rocznica wymordowania przez Niemców mieszkańców wsi Krasowo-Częstki;

*1 sierpnia 2019 r. – 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego;

*11 sierpnia 2019 r. – 75. rocznica wymordowania przez Niemców mieszkańców wsi Skłody Borowe;

*15 sierpnia 2019 r. – 99. rocznica Cudu nad Wisłą (bitwy warszawskiej), Dzień Wojska Polskiego;

*30 sierpnia 2019 r. – 39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i ukształtowania się ruchu Solidarności;

*1 września 2019 r. – 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Wskazane wyżej święta i rocznice zostaną omówione w Szkole Podstawowej w Nowych Piekutach podczas specjalnych zajęć pod hasłem „Pamięć nie dała się zgładzić...”, zaczerpniętym z wiersza Feliksa Konarskiego. Lekcje patriotyczne przeprowadzi w czerwcu nauczyciel historii Jan Pogorzelski.