Godło Polski z nazwą szkoły

Szkoła Podstawowa w Nowych Piekutach

Program edukacyjno-informacyjny „Znamię? Znam je?”

Nasza szkoła, w szczególny sposób zachęca uczniów do profilaktyki i budowania właściwych postaw prozdrowotnych, realizując różnorodne programy zdrowotno-edukacyjne. Jednym z takich programów jest edukacyjny program „Znamię! Znam je?” dotyczący profilaktyki czerniaka, który realizowany był w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wysokiem Mazowieckiem. Obecnie, częściej niż w latach poprzednich, notuje się przypadki czerniaka u młodych osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w m.in. zmianie stylu życia. Niniejszy program był atrakcyjną formą zwiększenia świadomości wśród młodzieży w zakresie wiedzy na temat czerniaka.

Program realizowany był zdalnie podczas lekcji online. Uczniowie zaznajomili się z tematem oglądając prezentację multimedialną oraz film edukacyjny, pokazano im plakaty i ulotki dotyczące czerniaka, przekazano najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki i sposobów dbania o zdrowie. Na zakończenie programu uczniowie uzupełnili ankietę. Według uczniów przedstawiony temat był bardzo ważny i ciekawy. Uczniowie wiedzą już, jak ochronić się przed czerniakiem i będą stosować się do zasad ochrony przed czerniakiem. Wiedzą, iż solarium jest głównym czynnikiem wywołującym czerniaka oraz znają cechy charakterystyczne czerniaka. Wszyscy zachęcą rodziców, znajomych, krewnych, aby także przebadali skórę i przekażą im zdobytą wiedzę.