APEL POLICJI
Wysokie Mazowieckie, dnia 3 września 2018 r.
W nawiązaniu do pisma nr BC-R-S271/2018 z dnia 29 sierpnia 2018 roku Sekcji Obsługi Całodobowej Wydziału Rozpoznania Biura dw. Z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, informuję Państwa o pojawieniu się w sieci Internet nowej gry „ Momo Challenge” ( odmiana starej gry „Niebieski Wieloryb”).
„Momo Challenge” to forma cyberprzemocy w postaci gry, która rozprzestrzenia się za pośrednictwem mediów społecznościowych i telefonów komórkowych. Komunikatory internetowe zachęcają do nawiązania kontaktu z kontem „Momo”. Po nawiązaniu znajomości z w/w kontem ofiary otrzymują psychodeliczne wiadomości oraz groźby, a także są instruowane, aby wykonać serię niebezpiecznych zadań. Może również nastąpić hakowanie telefonu ofiary.v„Wyzwanie Momo” polega na grożeniu ofiarom skłaniającym do wykonywania zadań. Ukierunkowane na nastolatków, Momo opiera się na wiadomościach , aby przekonać potencjalne ofiary do korzystania z telefonu komórkowego w celu skontaktowania się z jednym z numerów „Momo”. Osobom tym grozi upublicznienie ich danych, osób najbliższych lub wyrządzeniem szkody członkom ich rodzin w celu wymuszenia kolejnych działań. Groźby i komunikaty często towarzyszą niepokojącym, przerażającym lub krwawym obrazom. „Momo Challenge” może przybierać postać dziwnej, makabrycznej damskiej twarzy z wyłupiastymi oczami. Istnieją spekulacje, że gra pochodzi z Japonii, ale szybko się rozprzestrzenia na Amerykę Łacińską i Północną: numery telefonów związane z „Momo” pochodzą z Japonii, Kolumbii i Meksyku. Uczestnicy gry mogą być nakłaniani do samookaleczeń a w skrajnych wypadkach do samobójstw.
Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów powiatu wysokomazowieckiego oraz fakt, iż gra „Momo Challenge” może powodować podejmowanie działań zagrażających zdrowiu a nawet życiu przekazujemy Państwu powyższe informacje.
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji
w Wysokiem Mazowieckiem
/ podpis nieczytelny /
mł.insp. Adam Mojsa