Lepiej zapobiegać niż leczyć
HIV/AIDS to światowy problem i mimo wielu starań edukatorów, poziom wiedzy na ten temat jest wciąż niewystarczający. Wzrasta liczba nowych zakażeń HIV wśród młodych ludzi. Z uwagi na ciągły wzrost zakażeń i brak szczepionki na HIV podstawowa edukacja w tym zakresie jest realizowana w naszej szkole w ramach szkolnego projektu profilaktycznego Nie, biorę, nie ryzykuję.
Cele projektu to:
- promowanie wśród młodzieży zachowań i postaw, które zabezpieczają przed zakażeniem HIV;
- podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu zakażeń HIV/AIDS;
- zwiększenie umiejętności oceny zachowań ryzykownych i bezpiecznych w profilaktyce zakażeń HIV/AIDS;
- uświadomienie młodym, że chroniąc najważniejsze wartości w swoim życiu, chronią także siebie;
- podniesienie poziomu wiedzy na temat szkodliwości narkotyków;
- kształtowanie postawy akceptacji wobec osób żyjących z HIV i chorych na AIDS;
- uświadomienie, że narkotyki to ucieczka donikąd;
- budowanie postawy asertywnej;
- wzmacnianie poczucia własnej wartości;
- stwarzanie szansy przeżycia sukcesu.
Adresatami projektu byli uczniowie klas IV-VIII .
W ramach projektu przeprowadzone zostały m.in. lekcje wychowawcze o tej tematyce, rozmowy indywidualne, dyskusje, wyświetlono filmy i prezentacje multimedialne.
Zostały też ogłoszone konkursy: plastyczny pod hasłem Narkotyki zniewalają i zabijają oraz konkurs wiedzy o AIDS i HIV. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Fundatorem nagród była GKRPA.
Wyniki konkursu Wiedzy o AIDS i HIV
I m. Łukasz Dąbrowski kl.7b
II m. Aleksandra Kunicka kl.8
II m. Maja Szydłowska kl.8
III m. Paweł Osmólski kl.7a
Wyniki konkurs plastycznego Nie biorę, nie ryzykuję
Kategoria wiekowa kl.4-6
I m. Natalia Drewnowska kl.4
II m. Zuzanna Markowska kl.5
III m. Lena Łopieńska kl.6b
Kategoria wiekowa kl.7-8
I m. Karolina Gierałtowska kl.7b
II m. Łukasz Dąbrowski kl.7b
III m. Oliwia Sołowińska kl.7a
III m. Maja Markowska kl.7b
WYRÓŻNIENIA
Paweł Osmólski kl.7a
Zuzanna Osmólska kl.7a
Szkolny konkurs wiedzy o wirusie HIV/AIDS adresowany był do uczniów klas 7- 8. Uczestnicy wykazali się solidną wiedzą dotyczącą HIV/AIDS. Ponadto uczniowie klas 7- 8 przygotowali inscenizację z okazji Światowego Dnia AIDS. Zaprezentowane przedstawienie było nie tylko edukacyjnym wyzwaniem, ale także dla młodszych klas artystyczną podróżą, wzbogacającą społeczność szkolną o tak ważną tematykę zdrowotną. Nasi szkolni aktorzy wykazali się kreatywnością i ogromnym zaangażowaniem podczas przygotowania części artystycznej.
Konkurs plastyczny pod hasłem Narkotyki zniewalają i zabijają adresowany był do uczniów klas 4- 8 .Prace plastyczne nie tylko świadczyły o zdolnościach uczniów, ale także przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej na temat tej jakże ważnej kwestii zdrowotnej. Uczniowie, poprzez swoje artystyczne pomysły twórcze, podkreślili szkodliwość narkotyków i ogromne niebezpieczeństwo uzależnienia się od nich. Przyznane nagrody rzeczowe nie tylko honorowały zaangażowanie uczestników w ten trudny temat, ale również stanowiły bodziec do dalszej edukacji i twórczego wyrażania siebie.
Wnioski płynące z obu wydarzeń kierują uwagę na potrzebę połączenia wiedzy merytorycznej z wyrazem artystycznym, aby skutecznie przekazywać istotne treści zdrowotne wśród młodzieży. Nagrodzone prace nie tylko zdobią szkolne korytarze, lecz także pozostawiają trwałe ślady w umysłach uczestników i całej społeczności szkolnej, wpływając pozytywnie na ich postrzeganie ważnych kwestii zdrowotnych.
Sprawozdanie przygotowała Oliwia Gierałtowska ucz. kl. 5
Koordynator projektu: Jadwiga Radulska- Kostro