LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS.

14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ta data nawiązuje do ważnego wydarzenia, jakim był pierwszy transport polskich więźniów do Auschwitz w 1940 r. Należy jednak pamiętać o każdej ofierze, która została zgładzona przez niemieckich oprawców za drutami obozów, niezależnie od jej narodowości, pochodzenia społecznego czy wyznania. Funkcjonowanie zbrodniczej machiny eksterminacji, którą stworzyli Niemcy, musi zostać zapamiętane jako jedna z największych przestróg dla ludzkości.

W naszej szkole w ramach obchodów Dnia Pamięci w poszczególnych klasach odbyły się pogadanki dotyczące zbrodni dokonywanych w niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Uczniowie oglądali filmy ukazujące gehennę więzionych w Auschwitz.  Uczczono modlitwą i chwilą ciszy ofiary niemieckiego ludobójstwa podczas II wojny światowej oraz współczesnych zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosjan na terenie Ukrainy. W klasach VII – VIII nauczyciel historii przeprowadził zajęcia rozszerzające z wykorzystaniem materiałów zgromadzonych w ramach projektu „O nich nie można zapomnieć!”.

Należy jeszcze zwrócić uwagę, że w najbliższych tygodniach przypada wiele rocznic, które powinny skłonić nas do zadumy i oddania czci zamordowanym i pokrzywdzonym naszym rodakom, jak:

*20 czerwca 2022 r. – 81. rocznica masowej wywózki polskich rodzin z gminy Piekuty na Sybir przez Sowietów;

*11 lipca 2022 r. – Dzień Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej;

*12 lipca 2022 r. – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej;

*17 lipca 2022 r. – 79. rocznica wymordowania przez Niemców mieszkańców wsi Krasowo-Częstki;

*1 sierpnia 2022 r. – 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego;

*11 sierpnia 2022 r. – 78. rocznica wymordowania przez Niemców mieszkańców wsi Skłody Borowe;

*15 sierpnia 2022 r. – 102. rocznica Cudu nad Wisłą (bitwy warszawskiej), Dzień Wojska Polskiego;

*30 sierpnia 2022 r. – 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i ukształtowania się ruchu Solidarności;

*1 września 2022 r. – 83. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Jan Pogorzelski