Przemarsz Szlakiem Znaków Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Nowych Piekutach
Polska Golgoto Wschodu! Bądź przestrogą dla przyszłych pokoleń Polaków, hołdem dla tych, których kości pozostały na zesłaniu i wyrzutem sumienia dla sprawców tej strasznej zbrodni.
Powyższe słowa najlepiej oddają ideę kolejnego Przemarszu Szlakiem Znaków Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Nowych Piekutach, który odbył się 18 września 2023 r. dla uczczenia 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Poprowadził go wraz z grupą uczniów nauczyciel historii i opiekun Klubu Wnuka Sybiraka Pan Jan Pogorzelski.
W uroczystości wzięli udział: Ks. Kanonik Tadeusz Sołtysik – Proboszcz parafii Piekuty, siostry zakonne, delegacja władz samorządowych gminy Nowe Piekuty na czele z Panem Wójtem Markiem Kaczyńskim, przedstawiciele rodzin sybirackich i mieszkańców naszej małej ojczyzny oraz liczne grono nauczycieli i młodzieży z naszej szkoły.
Przemarsz rozpoczął się w holu budynku Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach od informacji historycznych przed ekspozycją dotyczącą zesłań na Sybir. Potem uczestnicy udali się na plac przykościelny, gdzie znajduje się Tablica upamiętniająca gehennę Sybiraków oraz Dęby Pamięci poświęcone ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Po modlitwie poprowadzonej przez ks. Tadeusza Sołtysika wszyscy przeszli na cmentarz parafialny. Tu uczniowie odczytywali krótkie informacje o rodzinach deportowanych w głąb ZSRS w latach 1940-1941 oraz stawiali znicze na grobach Sybiraków. Uczciliśmy też pamięć nauczycielki przedwojennej szkoły w Piekutach, Marii Rosłowicz, zamordowanej przez funkcjonariuszy NKWD w czerwcu 1941 r., a także minutą ciszy oddaliśmy hołd ofiarom okrutnej Rzezi Wołyńskiej, której na Polakach dokonali nacjonaliści ukraińscy w 1943 r.
Przemarsz Szlakiem Znaków Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Nowych Piekutach dowiódł, że czujemy się zobowiązani do zachowania pamięci o bolesnej przeszłości naszego narodu, ale też traktujemy cierpienia i doświadczenia przodków jako źródło miłości Ojczyzny.