O NICH NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ!

Od grudnia 2021 r. do grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach i w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej trwa realizacja wspólnego projektu pod hasłem „O nich nie można zapomnieć!”. Jego głównym celem jest zebranie relacji o mieszkańcach gminy Nowe Piekuty, którzy w latach II wojny światowej znaleźli się w obozach koncentracyjnych, niemieckich obozach jenieckich lub zostali zmuszeni do niewolniczej pracy na rzecz państwa niemieckiego. Opiekunami projektu są nauczyciele historii: pani Katarzyna Mantur i pan Jan Pogorzelski, a wsparcia udzielili Dyrektorzy obu szkół: pani Danuta Wyszyńska (inicjatorka działań) i pan Andrzej Olędzki oraz Wójt Gminy Nowe Piekuty pan Marek Kaczyński. Planowana jest też współpraca z IPN Oddział w Białymstoku.

Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów:

1. Akcja informacyjna wśród uczniów szkół w Jabłoni Kościelnej i w Nowych Piekutach oraz lokalnej społeczności: utrwalenie i poszerzenie wiedzy o okresie okupacji niemieckiej ze szczególnym uwzględnieniem obszaru małej ojczyzny, charakterystyka represji niemieckich wobec ludności polskiej, zapoznanie z celami projektu i sposobami zbierania relacji (grudzień 2021 r. – styczeń 2022 r.).

2. Zbieranie przez uczniów (w grupach lub indywidualnie) relacji o mieszkańcach gminy Nowe Piekuty, którzy w latach II wojny światowej przebywali w obozach koncentracyjnych, niemieckich obozach jenieckich lub zostali zmuszeni do niewolniczej pracy na rzecz państwa niemieckiego. Ten najważniejszy etap projektu zakończony zostanie wyjazdem uczniów zaangażowanych w jego realizację na jednodniową wycieczkę będącą formą nagrody za czas poświęcony przeprowadzaniu wywiadów ze świadkami historii (styczeń – czerwiec 2022 r.).

3. Uporządkowanie i opracowanie zebranych relacji: zestawienia ilościowe, skanowanie dokumentów i fotografii, archiwizacja materiałów, wystawa, prezentacja multimedialna (wrzesień – listopad 2022 r.).

4. Uroczyste podsumowanie realizacji projektu (grudzień 2022 r.).

Harmonogram zaplanowanych działań może zostać zmieniony w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji epidemicznej lub innych obiektywnych okoliczności.

Apelujemy do osób posiadających nawet szczątkowe informacje przydatne do udokumentowania pobytu podczas II wojny światowej mieszkańców naszej gminy w obozach koncentracyjnych, niemieckich obozach jenieckich czy przymuszonych do niewolniczej pracy na rzecz III Rzeszy do podzielenia się  nimi z uczniami zbierającymi relacje. Jeśli żaden uczeń nie dotrze w ciągu najbliższych tygodni do Państwa, to prosimy o kontakt mailowy (adres mailowy: Turn on Javascript!) lub za pośrednictwem sekretariatu Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach (tel. 864765045).