Podsumowanie realizacji projektu „O nich nie można zapomnieć!”
7 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach miało miejsce podsumowanie projektu „O nich nie można zapomnieć!”. Uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w specjalnych zajęciach edukacyjno – wychowawczych poświęconych różnym formom prześladowania obywateli polskich przez niemieckiego okupanta w latach 1939 – 1945.
Okres II wojny światowej jest jednym z najbardziej dramatycznych w historii narodu polskiego. Po zdradzieckiej napaści Niemiec oraz Związku Sowieckiego i przegranej kampanii wrześniowej w 1939 r. Polska znalazła się pod władzą okupantów, którzy od samego początku przystąpili do prześladowań obywateli II Rzeczypospolitej. Aby zachować przynajmniej część wspomnień świadków historii tamtych czasów, postanowiliśmy w formie projektu zebrać relacje o mieszkańcach gminy Nowe Piekuty, którzy w latach II wojny światowej znaleźli się w obozach koncentracyjnych, niemieckich obozach jenieckich, zostali zmuszeni do niewolniczej pracy na rzecz III Rzeszy i poznali okrucieństwo hitlerowców. Projekt realizowali uczniowie naszej szkoły przy udziale niewielkiej grupy uczniów ze szkoły w Jabłoni Kościelnej.
Pomysł projektu wypłynął od pani Danuty Wyszyńskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach. Opiekunami projektu zostali nauczyciele historii – pan Jan Pogorzelski i pani Katarzyna Mantur. Zadania realizowano ponad rok: od listopada 2021 r. do grudnia 2022 r. W działania projektowe zaangażowało się 22 uczniów (Niektórzy są już absolwentami naszej szkoły.). Część z nich zbierała relacje, inni opracowywali zebrane materiały, wykonywali skany dokumentów i fotografii, wyszukiwali potrzebnych informacji, przygotowywali prezentację multimedialną. Zebrane wspomnienia i materiały ikonograficzne związane z realizacją projektu w formie papierowej i elektronicznej zostały przekazane pani Dyrektor Danucie Wyszyńskiej.
Uczestnictwo w projekcie „O nich nie można zapomnieć!” dało uczniom wiele korzyści:
- musieli sięgnąć do podręczników i innych źródeł informacji, aby lepiej poznać losy Polaków w okresie okupacji,
- poszerzyli wiedzę o niemieckich zbrodniach i represjach na terenie naszej gminy;
- podczas zbierania relacji poznali indywidualne przeżycia okupacyjne i wojenne naszych rodaków,
- angażowali się w uporządkowanie relacji i przeniesienie ich na nośniki elektroniczne,
- doskonalili umiejętności pracy w zespole, planowania zadań, gromadzenia, porządkowania i przetwarzania informacji,
- lepiej zrozumieli, czym jest pamięć o przodkach, ich przeżyciach, cierpieniach oraz naszym wspólnym dziedzictwie przeszłości.
Więcej informacji o realizacji projektu „O nich nie można zapomnieć!” znajduje się w prezentacji umieszczonej w zakładce Działalność – Programy i projekty na stronie internetowej naszej szkoły.
Jan Pogorzelski