Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie
Godło Polski z nazwą szkoły

Szkoła Podstawowa w Nowych Piekutach

#POZNAJPOLSKĘ wycieczka w Góry Świętokrzyskie

#POZNAJPOLSKĘ wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 2 – 3 grudnia 2021r. czterdziestu czterech uczniów klas IV – VIII, wzięło udział w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie, w ramach akcji MEiN #POZNAJPOLSKĘ.

Po wyjeździe z miejsca zbiórki we wczesnych godzinach porannych, około południa dotarliśmy do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Tam uczniowie zwiedzili wystawę porcelany oraz mogli zapoznać się z techniką wykonywania przedmiotów porcelanowych i poznać historię i tradycje związane z manufakturą. Kolejnym punktem wycieczki był Rezerwat Krzemionki Opatowskie - trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Uczestnicy podziwiali krzemienie zatopione w piaskowcach oraz niezmienione od pięciu tysiącleci pozostałości po kopalni krzemieni. Na powierzchni mogliśmy zobaczyć jak żyli ludzie w epoce neolitu. Na koniec pierwszego dnia wycieczki dotarliśmy na Święty Krzyż – szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, tam zwiedziliśmy klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. i Muzeum Misyjne. Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania ruin zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku, górującego nad miejscowością Chęciny, pod Kielcami. Z baszty zamku rozlegały się przepiękne widoki a w ruinach mogliśmy zobaczyć między innymi zabytkową studnię i skarbiec królewski. Następnie udaliśmy się do Energetycznego Centrum Naukowego w Kielcach, gdzie każdy uczestnik osobiście przeprowadzał szereg doświadczeń naukowych z zakresu hydrostatyki, energii czy elektryczności. Ostatnim punktem wycieczki była trasa podziemna w Opatowie, składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Opatowskie piwnice zaczęły powstawać najprawdopodobniej w XIII wieku. Podczas zwiedzania poznaliśmy też historię miasta Opatów i jego podziemi.

Zmęczeni i pełni pozytywnych wrażeń, późnym wieczorem dotarliśmy do domów.

  • Przejdź do Patron Szkoły
  • Przejdź do Plan Lekcji
  • Przejdź do E-dziennik
  • Przejdź do MEN
  • Przejdź do OKE Łomża
  • Przejdź do Strona archiwalna
  • Przejdź do Kuratorium Oświaty Białystok
Informacja o plikach cookies: Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Hosting: pvi.pl