RAZEM PAMIĘTAMY WIĘCEJ !

Już wkrótce rozpocznie się lato i okres wakacyjnego wypoczynku. Jednak beztroskie letnie chwile można i trzeba przeplatać sprawami poważniejszymi i wymagającymi refleksji. Najbliższe 3 miesiące obfitują w rocznice i święta o charakterze patriotycznym. Warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie miejsc zroszonych krwią Polaków, na poczytanie o bohaterskich czynach czy tragicznych losach naszych rodaków, na udział w obchodach świąt i rocznic ważnych wydarzeń dla narodu polskiego i lokalnych społeczności. Oto niektóre z nich:

• 14 czerwca 2021 r. – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady;
  • 20 czerwca 2021 r. – 80. rocznica masowej wywózki polskich rodzin z gminy Piekuty na Sybir przez Sowietów;
  • 11 lipca 2021 r. – Dzień Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej;
  • 12 lipca 2021 r. – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej;
  • 17 lipca 2021 r. – 78. rocznica wymordowania przez Niemców mieszkańców wsi Krasowo-Częstki;
  • 1 sierpnia 2021 r. – 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego;
  • 11 sierpnia 2021 r. – 77. rocznica wymordowania przez Niemców mieszkańców wsi Skłody Borowe;
  • 15 sierpnia 2021 r. – 101. rocznica Cudu nad Wisłą (bitwy warszawskiej), Dzień Wojska Polskiego;
  • 30 sierpnia 2021 r. – 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i ukształtowania się ruchu Solidarności;
  • 1 września 2021 r. – 82. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Wskazane wyżej święta i rocznice zostaną omówione w Szkole Podstawowej w Nowych Piekutach podczas specjalnych zajęć lub pogadanek, które przeprowadzą w czerwcu nauczyciel historii Jan Pogorzelski oraz wychowawcy.

Zachęcamy też do rozważania tej tematyki w gronie rodzinnym, bo razem pamiętamy więcej.

Wiele ciekawych informacji jako przyczynków do rozmów można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej ( https://ipn.gov.pl ). Natomiast 14 czerwca, kiedy przypada  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, polecamy wirtualną wycieczkę do  Muzeum Auschwitz – Birkenau według linku z platformy edukacyjnej MEiN e-podreczniki ( https://moje.epodreczniki.pl/dolacz/534059 ).