Kontrast
Rozmiar czcionki
Mapa strony
Szukaj na stronie
logo szkoły

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowych Piekutach

logo szkoły 2
#Szkoła Pamięta
#Szkoła Pamięta
#Szkoła Pamięta
#Szkoła Pamięta
#Szkoła Pamięta
#Szkoła Pamięta

#Szkoła Pamięta

#Szkoła Pamięta

#Szkoła Pamięta

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji #SzkołaPamięta.

Dzieci z klas V-VI w ramach akcji odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru. Jedną z ofert edukacyjnych w których wzięli udział uczniowie były warsztaty pt. ”Przyszli o świcie”. Przybliżona została tematyka represji, deportacji. Bardzo ważna stała się historia mówiona. Uczniowie mieli okazję usłyszeć wypowiedzi osób, które przeżyły i są naocznymi świadkami tych strasznych wydarzeń. Słowa „Sybir” i „Syberia” nabrały jeszcze głębszego znaczenia.

Kolejnym etapem było zwiedzanie ścieżki tematycznej pt. ”Życie na zesłaniu”. Dzieci w tym momencie przeniosły się w sam środek roku 1940, gdzie trwały deportacje. Dowiedziały się, dlaczego całe rodziny były upychane do wagonów bydlęcych oraz o skrajnych warunkach, jakie tam panowały. Mogli również obejrzeć pamiątki ocalone z tamtych czasów. Pobudziło to dzieci do głębokiej refleksji nad pytaniem, co musieli przeżyć Ci ludzie i jak bardzo wpłynęło to na ich życie? Była to okazja, aby wskrzesić pamięć o poległych oraz bohaterach wśród młodego pokolenia.

Uczniowie klas pierwszych oraz drugiej Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach wraz z wychowawczyniami odwiedzili i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na cmentarzu w Nowych Piekutach. Zapalili również znicze pod pomnikiem majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” oraz pod tablicą poświęconą pamięci księży Stanisława Falkowskiego i Rocha Modzelewskiego z parafii Nowe Piekuty, którzy podczas II Wojny Światowej, mimo grożącej im kary śmierci ze strony okupanta niemieckiego nieśli pomoc żydowskim rodzinom.
Wszystkie działania poprzedzone były pogadanką o związanej z tymi miejscami historią i obejrzeniem filmu o majorze Kamieńskim.

Pod pomnikiem żołnierzy AK i tablicą upamiętniającą wywóz mieszkańców naszej gminy na Sybir, klasa III zapaliła znicz i zmówiła modlitwę za zmarłych. Odszukali również groby postaci, które były znane i zasłużone w naszym środowisku lokalnym jak np. ks. Józef Kaczyński, ks. Stanisław Olszewski, żołnierz AK Józef Moczydłowski. 
Uczniowie złożyli obietnicę, że o wszystkich tych miejscach będą pamiętali podczas odwiedzin cmentarza razem ze swymi najbliższymi w Święto Zmarłych.

Klasy czwarte, szóste i siódma również nawiedziły cmentarz, oddając cześć osobom zasłużonym, zmarłym z naszej lokalnej społeczności, m.in.:grób ks. Kn.Józefa Kaczyńskiego, Marii Rosłowiczówny oraz Mogiłę Zbiorową Obrońców Ojczyzny poległych w roku 1939.

Czas zbliżających się Świąt Wszystkich Świętych to czas refleksji, nostalgii i zadumy ale też zaszczepiania ducha patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu.

  • Przejdź do Patron Szkoły
  • Przejdź do Plan Lekcji
  • Przejdź do E-dziennik
  • Przejdź do MEN
  • Przejdź do OKE Łomża
  • Przejdź do Strona archiwalna
  • Przejdź do Kuratorium Oświaty Białystok
Informacja o plikach cookies: Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Hosting: pvi.pl