Wycieczka do Warszawy
W dniu 20 września 2019r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Pojechały na nią uczniowie z klasy II oraz III a i III b, pod opieką pań: Agaty Mokrzewskiej, Małgorzaty Markowskiej, Elżbiety Brzozowskiej i Marty Olędzkiej. Jej uczestnikiem była również jedna mama. Wycieczka trwała 13 godzin, od godz. 7:00 do 20:00.
Cele i założenia programowe wycieczki zostały w pełni zrealizowane. Pierwszym punktem programu był Zamek Królewski – dawna rezydencja królów, obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta III Wazy. Uczniowie w Zamku Królewskim obejrzeli cenne eksponaty, między innymi królewskie trony, łóżka, królewską zastawę stołową, arrasy, rzeźby, meble, lustra. Mieli okazję zobaczyć obrazy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem z XVIII w, przedstawiające przedwojenną Warszawę. Dowiedzieli się, że były one bezcenną pomocą podczas powojennej odbudowy miasta. Słuchali ciekawych opowieści przewodnika oraz spacerowali po wspaniałych salach zamku, między innymi: Sala Wielka (Balowa), Sala Tronowa, Sala Rycerska, Sala Marmurowa, Sala Luster. Uczniowie zobaczyli z bliska najważniejsze budowle i obiekty stolicy oraz pomniki. Poznali jej historię.
Następnie po zjedzeniu pysznego obiadu dzieci obejrzały film „Podwodny świat” w kinie 6D. Dzięki połączeniu realnych efektów z obrazem 3D odczuły na własnej skórze doznania bohaterów filmu. Wrażenia zostały spotęgowane dzięki ruchomym fotelom, pryskającej na widzów wodzie, spadającym bańkom mydlanym, padającym śniegiem oraz wiatrem i ogniem.
Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Podczas 2 godzin uczniowie mogli w grupach nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Dzieci przekonały się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Mogły na własne oczy zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego świata. Czas w tym niesamowitym miejscu minął wszystkim bardzo szybko.
Wycieczka do Warszawy bardzo podobała się uczniom, dostarczyła im wielu nowych wiadomości, umiejętności oraz niezapomnianych wrażeń, emocji i rozrywki.
Elżbieta Brzozowska