Klub Wnuka Sybiraka

POWINNOŚCI WNUKÓW SYBIRAKÓW I REALIZOWANE ZADANIA

v Znamy dobrze losy syberyjskie swojej Babci/swojego Dziadka.

- Wypełnianie arkuszy z informacjami o losach rodzin deportowanych    w głąb ZSRR przez  członków Klubu Wnuka Sybiraka.

- Uważne słuchanie wspomnień babć i dziadków dotyczących pobytu na zesłaniu i notowanie nowych informacji.

- Gromadzenie i staranne przechowywanie pamiątek związanych z zes-łaniem na Sybir.

- Uzupełnianie ekspozycji poświęconej Sybirakom w Szkole Podstawowej w Nowych Piekutach.

v Otaczamy szacunkiem swoją Babcię/swojego Dziadka, pomagamy im w miarę swoich możliwości, aby wynagrodzić im trudy i cierpienia zsyłki oraz wygnania z Ojczyzny.

- Stała pomoc żyjącym babciom i dziadkom Sybirakom, opiekowanie się nimi, częste przebywanie z nimi lub odwiedzanie ich, jeśli mieszkają  w innej miejscowości.

- Przygotowywanie laurek z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

- Pamiętanie o dniach szczególnych dla babć i dziadków (imieniny, urodziny, rocznice ślubu, itp.).

v Poznajemy prawdę o losach Sybiraków.

- Czytanie publikacji poświęconych zesłaniom na Sybir, wspomnień Sybiraków, poezji sybirackiej.

- Zwiedzanie Muzeum Sybiraków w Białymstoku.

- Szkolne konkursy na wypracowanie historyczne o tematyce sybirackiej.

v Opiekujemy się miejscami, które upamiętniają gehennę łagrów i wy- wózek na Sybir.

- Udział w Międzynarodowych Marszach Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.

- Porządkowanie grobów zmarłych Sybiraków.

- Porządkowanie terenu wokół tablic ku czci Sybiraków i Dębów Pamięci.

- Zapalanie zniczy w Miejscach Pamięci w Nowych Piekutach (m.in. 17 września, 1 -2 listopada, 10 kwietnia ).

- Udział w uroczystościach organizowanych przez Związek Sybiraków oraz pogrzebach zesłańców.

v Przekazujemy wiadomości o tragicznych losach Sybiraków swoim rówieśnikom.

- Przygotowywanie uroczystości środowiskowych z udziałem Sybiraków  z gminy Nowe Piekuty, Koła Związku Sybiraków w Wysokiem Mazowieckiem, Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży (Dzień Sybiraka, rocznica Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej).

- Występowanie w roli ekspertów podczas lekcji poświęconych represjom rosyjskim wobec Polaków (po uzgodnieniu z nauczycielami).

v Kochamy wszystko, co polskie.

- Aktywny udział w uroczystościach patriotycznych odbywających się    w szkole, parafii, gminie (wg harmonogramu uroczystości).

- Prezentowanie i propagowanie właściwych postaw wobec narodu polskiego, symboli narodowych, wartości rodziny.