MARSZE ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU
Międzynarodowe Marsze Pamięci Zesłańców Sybiru, odbywające się od 2001 r. we wrześniu w Białymstoku, to uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające Polską Golgotę Wschodu. Inicjatorami przedsięwzięcia byli: Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie i Marian Jonkajtis - poeta, Sybirak, syn ziemi augustowskiej. Każdego roku w marszu uczestniczą tysiące osób ze wszystkich stron Polski, a także z Grodzieńszczyzny, Wileńszczyzny, Ukrainy, Kazachstanu, z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, setki pocztów sztandarowych, liczne grupy młodzieży, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Przemarsz ulicami Białegostoku to manifestacja pamięci o szczególnych czasach i wyjątkowych ludziach - Sybirakach. Uroczystości są okazją do spotkania ciekawych ludzi, rozmów i wspomnień. Nie ma różnic pokoleniowych, dominuje powaga i jednocześnie radość, serdeczność, życzliwość.
We wszystkich Międzynarodowych Marszach Pamięci Zesłańców Sybiru brały udział delegacje Zespołu Szkół w Nowych Piekutach, a obecnie Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach. Z uczestnikami uroczystości spotykamy się przy Pomniku Katyńskim w Białymstoku. Po oficjalnych powitaniach i błogosławieństwie w obrzędzie katolickim i prawosławnym odbywa się przemarsz ulicami: Świętojańską, Warszawską, Piastowską do kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Tu jest odprawiana uroczysta Msza święta. Następnie uczestnicy marszu udają się pod Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka. Elementami tej części uroczystości są: „Hymn Sybiraków”, modlitwa za zmarłych Sybiraków, okolicznościowe przemówienia, apel poległych zakończony salwą honorową, składanie kwiatów i zapalenie zniczy.
Uczniowie naszej szkoły poza udziałem w Marszach zwiedzają Muzeum Sybiraków i Panoramę Golgoty Wschodu, znajdujące się w podziemiach kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Białymstoku. Jest to dla nich niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.